Yüce Allah 17:73 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

2100|17|73|وَإِن كَادُوا۟ لَيَفْتِنُونَكَ عَنِ ٱلَّذِىٓ أَوْحَيْنَآ إِلَيْكَ لِتَفْتَرِىَ عَلَيْنَا غَيْرَهُۥ وَإِذًا لَّٱتَّخَذُوكَ خَلِيلًا

Ve in kadu leyeftinuneke anillezi evhayna ileyke litefteriye aleyna gayrehu ve izen lettehazuke halila.

Ve doğrusu onlar neredeyse seni ayartıp-kanına girip döndüreceklerdi sana vahy ettiğimizden-ki yalan uydurup iftira atmanla üzerimize ondan başkasını- ve o zaman kesinlikle edinirlerdi seni dost.

 

(لَيَفْتِنُونَكَ) leyeftinuneke kelimesi kökü (فتن) döndürmek (turn away), ayartmak-kanına girmek (entice), baştan çıkarmak (allure) anlamındadır.  Hans Wehr 4th ed., page 815 (of 1303)

(لِتَفْتَرِىَ) litefteriye kelimesi kökü (فري) yanlış-yalan olarak üretmek-uydurmak (invent lyingly), sahtesini yapmak (fabricate), iftira etmek (slander), gerçek dışıtemeli olmayanyanlışsahte (falsehood) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 832 (of 1303)

Ayet o kadar nettir ki; Muhammed peygamberimize vahy edilen Kuran dışında dinde kaynak arayan insanlar Muhammed peygamberimiz zamanında bile mevcutmuş.

 

(غَيْرَهُۥ) gayrahu kelimesi ‘ondan başkasını’ demektir ve eril 3. şahıs tekil zamir ile gelmektedir ve (ٱلَّذِىٓ) llezi kelimesini işaret eder. (ٱلَّذِىٓ) llezi kelimesi eril ve tekil zamirdir. Buradan anlıyoruz ki; Muhammed peygamberimize vahyedilen Kuran ayetlerinden başkasını dinde kaynak edinmek istemişler.  

Kuran harici dinde kaynak aramanın yöntemini de Yüce Allah ayette işaret etmiş. Bu kimseler peygamberimizi ayartmaya, onun kanına girmeye çalışıyorlar. Ne için? Allah üstüne yalan uydurmak, Allah üstüne yalan düzmek, Allah üstüne vahy dışında şeyler iftira etmek için peygamberimizin bizzat kendisini kullanmaya çalışıyorlar. Ancak şüphe yoktur ki Muhammed peygamberimiz o kimselerin telkinlerine prim vermemiş ve dinde Kuran haricinde, dinde vahy haricinde hiç bir hüküm vermemiştir.

Çok net anlıyoruz ki Kuran’ın mesajı saptırılmaya çalışılmış; hem de peygamberimiz daha hayatta iken, bizzat peygamber alet edilerek.

Bu saptırma gerçekleşti mi?

Peygamberimiz hayatta iken gerçekleşemedi. Ancak peygamberimiz hayatta iken onu kullanarak Kuran’ın mesajını saptırmak isteyenler ve onların uzantıları o vefat ettikten sonra hedeflerinde başarılı oldular. Peygamberimizin kanına giremediler, onu ayartamadılar. Ancak o ölür ölmez onun adını kullanarak Allah üzerine yalan uydurmaya, yalan düzmeye başladılar. Bir zaman geldi ki Kuran’ın mesajı saptırıldı. Kuran dini yerine Muhammed peygamberimizin adı kullanılarak yapılan uydurmalar din oldu.

Günümüzde ehli sünnetin tabi olduğu din kesinlikle Kuran’ın dini değildir. Peygamberiniz öldükten sonra onun adı kullanılarak Allah üzerine yapılan uydurmaların yani hadislerin dinidir. Kuran ile hiçbir ilgisi yoktur.

 

Ehli sünnete tabi olan güzel kardeşim;

İyi niyetlisin belki. Dinini yaşamak ve ahiretini kurtarmak istiyorsun. Ancak atalarından öğrendiğin din Kuran dini değil. İbrahim’in dini değil. Diğer resûllerin dini değil. Muhammed peygamberimizin dini değil.

Ayeti dikkatli oku. Kuran’ın mesajını beğenmeyip onun yerine Muhammed peygamberden Allah üstüne yalan uydurmasını isteyenler var. Bu kişiler peygamberimiz hayatta iken başarılı olamadı. Ancak peygamberimiz vefat edince bu insanlar yok mu oldu?

Kayıp mı oldular? Hayır.

Peygamberimiz vefat ettiğinde belki de binlerde münafık, binlerce müşrik ortada geziniyor ve Kuran’ın mesajını saptırmak istiyorlardı.

İşte bu nedenle Kuran’ı değiştiremeyince Muhammed peygamberimizin adını kullanmaya başladılar. Onun adını kullanarak din adına (Allah adına) binlerce yalan uydurdular. Dini sulandırdılar.

İşte şu an sana din diye anlatılan şey peygamberimizin adını kullanarak Allah adına uydurulan yalanları içeren hadislerdir. 

Allah üstüne yalan uydurmak ile ilgili detaylı bir inceleme daha önceden yapılmıştı. Detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

Allah üstüne yalan uyduran-iftira eden kimselerin durumu: Kuran haricindeki hadislerle imam eden kişilerin durumu

En doğrusunu Allah bilir.