Kuran’da nurun (ışığın) dalga olduğunun işaret edildiğini görmüştük. Şimdi ise sesin de dalga olduğunun işaret edilmesinin delilini inşallah göreceğiz.

Dalga kelimesi Arapça mevc (موج) demektir. Kuran’da 5 ayette toplam 6 yerde geçmektedir. 

Arapçası

Okunuşu

Türkçesi

Geçiş Sayısı

Analiz

موج

mevc

dalga

4

 Göster

الموج

I-mevc

dalga

2

 Göster

 

 

 

 

Toplam=6

 Tümünü Göster

 

Arapça seslenmek ise neda (نادي) demektir. Kuran’da seslenmek, neda (نادي) kelimesi 15 ayette toplam 15 kez geçer. Aşağıda geçiş yerleri gösterilmiştir.     

Arapçası

Okunuşu

Türkçesi

Geçiş Sayısı

Analiz

نادي

neda

seslenmek

7

Göster

ونادي

ve-neda

ve seslenmek

6

Göster

فنادي

feneda

nihayet seslenmek

2

Göster

     

 

Toplam=15

Tümünü Göster

 

Dalga mevc (موج) kelimesi ile neda (نادي) kelimesi tek bir ayette bir araya getirilmiştir. Bu ayet 11:42 ayetidir. Bu ayette seslenmek ile dalga kelimeleri bir araya getirilerek nur (ışık)-dalga bağlantısı gibi ses-dalga bağlantısı da karşımıza çıkarılmaktadır.

 

1 Seslenmek=1 Dalga

 

Sure No|Ayet No|Ayet, Türkçe Meal

11|42|وَهِىَ تَجْرِى بِهِمْ فِى مَوْجٍ كَٱلْجِبَالِ وَنَادَىٰ نُوحٌ ٱبْنَهُۥ وَكَانَ فِى مَعْزِلٍ يَٰبُنَىَّ ٱرْكَب مَّعَنَا وَلَا تَكُن مَّعَ ٱلْكَٰفِرِينَ

Gemi, onları dağ gibi dalgaların arasından geçirirken, Nuh bir kenarda ayrı duran oğluna seslendi: "Yavrum, gel bizimle birlikte bin. Kâfirlerle birlik olma."

 

Kuran'da nadir olarak kullanılan (Toplam 6 kez) dalga kelimesinin hem ışık, hem de ses ile aynı ayetlerde geçirilmesi kesinlikle tesadüf olmaz.

Bu ayette sesin bir dalga olduğu Yüce Allah tarafından bize gösterilmektedir. Sesin aslında dalga olduğu Kuran’ın inişinden binlerce yıl sonra keşfedilmiştir.

En doğrusunu Allah bilir.