Yüce Allah 11:7 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

1478|11|7|وَهُوَ ٱلَّذِى خَلَقَ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضَ فِى سِتَّةِ أَيَّامٍ وَكَانَ عَرْشُهُۥ عَلَى ٱلْمَآءِ لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا وَلَئِن قُلْتَ إِنَّكُم مَّبْعُوثُونَ مِنۢ بَعْدِ ٱلْمَوْتِ لَيَقُولَنَّ ٱلَّذِينَ كَفَرُوٓا۟ إِنْ هَٰذَآ إِلَّا سِحْرٌ مُّبِينٌ

Ve huvellezî halakas semâvâti vel arda fî sitteti eyyâmin ve kâne arşuhu ale l-mâi li yebluvekum eyyukum ahsenu amelen, ve le in kulte innekum meb’ûsûne min ba’dil mevti le yekûlennellezîne keferû in hâzâ illâ sihrun mubîn.

Ve O'dur ki yarattı gökleri ve yeri; altı gün/evre içinde; ve oldu O’nun Arş'ı su/sıvı üzerinde; test etmek/denemek için sizleri; hanginizdir daha güzel eylemde; ve eğer onlara desen: “Doğrusu sizler diriltilenlersiniz ölümden sonra”; mutlak derler kâfirlik etmiş (gerçeği örtmüş/gizlemiş) kimseler: “Değildir bu apaçık bir sihir dışında”

(عَرْشُarşuhu kelimesi kökü (عرشTaht-Hükümdarlık-Hâkimiyet-Egemenlik (throne), inşa etmek-yapılandırmak-düzenlemek (construct-build) anlamlarındadır.

(ٱلْمَآءِ) l-mai kelimesinin kökü (موهsu (water), sıvı madde-akışkan-akıcı (liquid), akışkan sıvı-hareketli sıvı (fluid) anlamlarındadır. Hans Wehr 4th ed., page 1094 (of 1303)

Bu ayetin evrenin ilk dönemlerinde akışkan bir sıvı halde olduğunu işaret edebileceğini aşağıdaki makalede görmüştük. https://kuranmucizeler.com/allah-in-egemenligi-evrenin-ilk-anlarinda-sivi-halde-olan-evren-uzerindeydi-o-nun-arsi-da-su-uzerinde-idi

Ama yeni bilimsel bulgular bu ayette çok daha başka bir şeyin işaret edilebileceğini göstermektedir.

Ayet detaylı incelendiğinde;

Yüce Allah’ın evreni 6 günde (evrede) yarattığını bu yaratılış esnasında Allah’ın Arş’ının su üstünde olduğu anlaşılır.

Günümüzde evrenimizin yaşı tam olarak bilinmektedir. Planck uzay aracı çok hassas ölçümler yapmış ve evrenimizin yaşını (Big Bang’dan günümüze) 13,813±0,058 milyar yıl olarak hesaplamıştır.

Ayette evrenin yaratılışın esnasında Allah’ın Arş’ının su üzerinde olduğu’ buyurulmuştur. Su olarak çevrilen (ٱلْمَآء) mai kelimesinin anlamları incelendiğinde aslında sadece su anlamında olmadığı hemen görülür. Sıvı, akışkan, akıcı, akışkan sıvı, hareketli sıvı anlamları da mevcuttur. Yüce Allah evrenin yaratılışı esnasında akışkan sıvıya hükmettiğini ve egemenliğinin akışkan sıvı üstünde olduğunu buyurmuştur.

Arş kelimesini iyi anlamak gereklidir. Bu kelimenin Allah için kullanıldığında anlamı Allah’ın işleri ve oluşları yaptığı-yönettiği yer ve/veya yerlerdir.  Yüce Allah yer ve zamandan münezzehtir. Onun arşı sadece iş ve oluşları gerçekleştirdiği yer veya yerlerdir.  

 

Evreninin yaratılışı ile akışkan bir sıvı arasında nasıl bir bağlantı olabilir?

Karanlık sıvı ('Dark Fluid')

Yakın zamanda Dr. Jamie Farnes'ın (The University of Oxford) geliştirdiği bir hipotez fizikçiler arasında oldukça kabul gördü. Bu teori şu şekilde özetlenebilir;

Evrenimizin %68’i karanlık enerjiden, %27’si karanlık maddeden ve sadece %5’i maddeden oluşur. Karanlık enerji ve karanlık maddeyi göremiyoruz. Ama var olduğunu hesaplamalar ile biliyoruz. Karanlık enerji ve karanlık maddenin ne olduğunu ve nasıl işlediğini tam olarak açıklayabilen bir teori mevcut değildi.  Dr. Jamie Farnes'ın geliştirdiği teori karanlık enerji ve karanlık maddeyi matematiksel olarak açıklayabilmektedir. 

Geliştirilen yeni teoriye birleştirilmiş karanlık sıvı (‘Unified dark fluid’) teorisi adı verilmiştir. Karanlık sıvı teorisi ile ilgili çok sayıda çalışma yayınlanmıştır.

Karanlık sıvı negatif kütleye sahiptir. Akışkandır. Tam da bildiğimiz suyun hareketi gibi. Hiperuzay (‘higher-dimensional bulk') bu karanlık sıvının içindedir. Evrenimiz bu karanlık sıvının içinden oluşmuştur. Evrenin Big-Bang ile oluşumundan günümüze kadar oluşmasında aktif olarak bu karanlık sıvı rol oynar. Şu an bile evrenimizin genişlemesine neden olmaktadır.

Karanlık sıvı içersinde evrenimizin oluşması gibi çoklu evrenler de oluşmaktadır. 

karanlik sivi Allah in arsi su ustundeydi evrenin yaratilisi karanlik madde karanlik enerji dark fluid 

 

Ayette evrenin yaratılışı esnasında Allah'ın egemenliğinin sıvı üstünde olduğunun bildirilmesi büyük bir işarettir. Bu karanlık sıvının tespit edilebilmesi için deneyler yapılmaya başlanmıştır. Allah'ın izni ile bu karanlık sıvı matematik modellerinde çalıştığı gibi deneysel olarak da ispatlanabilecektir.    

Karanlık sıvı ile ilgili detaylı bilgi almak için;

https://en.wikipedia.org/wiki/Dark_fluid 

Konunun ders olarak anlatımı;

 

En doğrusunu Allah bilir.