Yüce Allah 49:9 ayetlerinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

4619|49|9|وَإِن طَآئِفَتَانِ مِنَ ٱلْمُؤْمِنِينَ ٱقْتَتَلُوا۟ فَأَصْلِحُوا۟ بَيْنَهُمَا فَإِنۢ بَغَتْ إِحْدَىٰهُمَا عَلَى ٱلْأُخْرَىٰ فَقَٰتِلُوا۟ ٱلَّتِى تَبْغِى حَتَّىٰ تَفِىٓءَ إِلَىٰٓ أَمْرِ ٱللَّهِ فَإِن فَآءَتْ فَأَصْلِحُوا۟ بَيْنَهُمَا بِٱلْعَدْلِ وَأَقْسِطُوٓا۟ إِنَّ ٱللَّهَ يُحِبُّ ٱلْمُقْسِطِينَ

Ve in tâifetâni minel mû’mînînektetelû fe aslihû beyne humâ, fe in begat ihdâhumâ alel uhrâ fe kâtilûlletî tebgî hattâ tefîe ilâ emrillâh, fe in fâet fe aslihû beynehumâ bil adli ve aksitû, innallâhe yuhıbbul muksitîn.

Ve eğer iki gruptan inananlar kavga ederlerse-dövüşürlerse öyleyse düzeltin onların arasını; ancak zulmederse o ikisinden biri diğeri üzerine öyleyse kavga edin-dövüşün zulmedenle dönünceye kadar Allah'ın emrine, sonrası eğer dönerse artık düzeltin onların arasını ölçülü şekilde ve eşitliği gözetin çünkü Allah sever eşitliği gözetenleri.

 

Ne muhteşem bir ayet! 

Herkes bu ayeti okusa ve anlasa, hayatına yansıtsa yeryüzünde zulüm kalmaz, kavga dövüş kalmaz, savaşlar olmaz.

İnananlar zulme asla müsaade etmez. Zulme asla sessiz kalmazlar. Başkalarına zulmedenlere gerekirse savaş açarlar.

Zulmedenlere açılan savaş zulmeden taraf Allah’ın emrine dönerse (zulmetmekten vazgeçerse, barış isterse) hemen bırakılır. Allah’ın emri zulmetmemek, barış içinde yaşamaktır.

Ne olursa olsun iki grup arasında ölçülü şekilde davranmak, onlar arasında eşitliği gözetmek emredilmiştir. Çünkü Yüce Allah ölçülü davrananları ve eşitliği gözetenleri sevdiğini buyurmaktadır.

En doğrusunu Allah bilir.