Yüce Allah 2:21 ayetinde şu şekilde buyurmuştur. 

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

28|2|21|يَٰٓأَيُّهَا ٱلنَّاسُ ٱعْبُدُوا۟ رَبَّكُمُ ٱلَّذِى خَلَقَكُمْ وَٱلَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ

Yâ eyyuhen nâsu’budû rabbekumullezî halakakum ve llezîne min kablikum leallekum tettekûn.

Ey insanlar! Kulluk edin Rabbinize ki yarattı sizi ve sizden önceki kimseleri; belki sizler takva sahibi olursunuz (sakınırsınız).

 

(قَبْلِكُمْ) kablikum kelimesi kökü (قبل) özellikle ‘min’ edatı ile geldiğinde önceki-evvel (previous), önce (before) anlamındadır.  Hans Wehr 4th ed., page 867 (of 1303)

Bu ayeti olduğu gibi okuduğumuzda gerçekten şaşırmamak mümkün değildir. Bakara suresi Kuran'ı açıp okuduğumuzda 2. sure olup daha 21. ayetinde büyük bir bilimsel mucize ile Yüce Rabbimiz bize işaret vermiştir. Ama ne hikmetse müslümanlar bu ayeti görememiş ve bilimsel gelişimi sağlayamamıştır

Şimdi Allah'ın izni ile ayeti inceleyelim; 

Sizlerden önceki’ (قَبْلِكُمْ) ‘kablikum’ kelimesi Kuran’da ayrıca 17 yerde geçmekle birlikte, insanların yaratılması ile ilgili olarak tek 2:21 ayetinde geçer.

Yüce Allah bu ayette tüm insanlara-insanlığa seslenmiş ve insanların yaratılışına bir vurgu yapmıştır.

(ٱلَّذِينَllezine kelimesi çoğul olup kimseler demektir. Yüce Rabbimiz şu anda yeryüzünde yaşayan insanların, yani bizlerin (Homo Sapiens) yaratılmasından önce bizden farkı olan kimseleri yarattığını işaret etmektedir. Bu kimseler de insanlardır. Hayvanlardan farklı olup belirli bir zekaya ve akla sahiptiler. Bizden önce Dünya’da yaşamış olan insan türleridir.

Nasıl ki insanların yaratılışı yerden (yeryüzü, Dünya) olmuştur, bizden önceki insan türlerinin yaratılması da yerden (yeryüzü, Dünya) olmuştur. Onlar da yerden bir bitki gibi yetiştirilmiştir. Tıpkı bizim gibi.

Evrim süreci ile insanların yerden (yeryüzünden, Dünya toprağından) yaratılması ile ilgili detaylı inceleme için lütfen aşağıdaki makaleyi okunuz.

https://kuranmucizeler.com/kuran-ve-evrim-o-sizi-evrelerden-gecirerek-yerden-dunya-dan-bir-bitki-gibi-bitirdi

Şu an yeryüzünde dolaşan bizler (Homa Sapiens) öncesi yeryüzünde yaratılmış olan kaç insan türü mevcuttu?

Bilimsel bulgular şunu göstermekte;

  • Homo Heidelbergensis
  • Homo Rudolfensis
  • Homo Habilis
  • Homo Floresiensis
  • Homo Erectus
  • Homo Neanderthalensis

Homo Heidelbergensis;

İlk Homo Heidelbergensis fosili 1907 yılında bulunmuştur. Erkeklerinin boyu ortalam 175 cm, dişilerinin boyu ortalama 157 cm’dir. 200.000-700.000 yıl önce yaşamışlardır.

Homo Heidelbergensis insani ve onceki kimseleri yarattik

 

Homo Rudolfensis;
Bu tür insanın 1.8-1.9 milyon yıl önce Dünya’da yaşadığı düşünülüyor. KNM-ER 1470 adında bir fosil bulundu. Yüz ve çene kemiklerinin içeriyordu.

Homo Rudolfensis insani ve onceki kimseleri yarattik

 

Homo Habilis;

1.4-2.4 milyon yıl önce Dünya üzerinde yaşamış bir insan türüdür. Bulunan fosil kayıtları KNM-ER 1813, OH 24, and OH 8’dir.

Homo Habilis insani ve onceki kimseleri yarattik

 

Homo Floresiensis;

17.000-95.000 yıl önce yaşadıkları tahmin edilmektedir. Endonezya’da bulunmuş LB-1 isimli bir fosil mevcuttur.

Homo Floresiensis Homo Rudolfensis insani ve onceki kimseleri yarattik

 

Homo Erectus;

1.9 milyon yıl ile 143.000 yıl arasında yaşamış oldukları düşünülmektedir.

Homo Erectus insani ve onceki kimseleri yarattik

 

Homo Neanderthalensis

Bize en yakın insan türü olarak bilinir. 30.000 ile 600.000 yıla önce Dünya üzerinde özellikle Avrupa kıtasında yaşadıkları biliniyor. Güçlü kaslı yapılarının olduğu biliniyor. Erkekleri (164-168 cm) ve dişileri (156-158 cm) arasındadır.

Homo Neanderthalensis insani ve onceki kimseleri yarattik

 

Ayette açıkça belirtilmektedir ki yeryüzünde insanlar yaratılmadan önce başka insan türleri yaşıyordu. Bu insan türlerine bize verildiği gibi bir sorumluluk verilip verilmediği bilimeyiz. Ama bu türlerini bir şekilde soyunun tükendiği ortadadır. Homo Sapiens türü Dünya’ya halife kılınmıştır.

Homo Sapiens; Günümüz insanının atası; Daha önce yaratılan insan türlerine halife olacak olan tür. Yüce Allah diğer insan türlerinin soyunu çeşitli sebepler ile sonlandırmış ve Homa Sapiens'i diğerlerine halife kılmıştır. 

Homo Sapiens insani ve onceki kimseleri yarattik

 

Aynı surenin 30. ayetinde;

Yüce Allah aşağıdaki 2:30 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

37|2|30|وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلَٰٓئِكَةِ إِنِّى جَاعِلٌ فِى ٱلْأَرْضِ خَلِيفَةً قَالُوٓا۟ أَتَجْعَلُ فِيهَا مَن يُفْسِدُ فِيهَا وَيَسْفِكُ ٱلدِّمَآءَ وَنَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَنُقَدِّسُ لَكَ قَالَ إِنِّىٓ أَعْلَمُ مَا لَا تَعْلَمُونَ

Ve iz kâle rabbuke lil melâiketi innî câilun fîl ardı halîfeten, kâlû e tec’alu fîhâ men yufsidu fîhâ ve yesfikud dimâe, ve nahnu nusebbihu bi hamdike ve nukaddisu leke, kâle innî a’lemu mâ lâ tâ’lemûn.

Ve o vakit dedi Rabbin meleklere: “Doğrusu ben yapıcıyım yerde (Dünya gezegeninde) bir halife”; dediler: “Kimse mi yaparsın orada; fesat çıkarır/bozgunculuk yapar orada; ve döker kanlar?; ve bizler tesbih ederiz hamd ile; ve takdis ederiz/kutsarız seni”; dedi: “Doğrusu ben bilirim bilmediklerinizi”

 

Halife kelimesi Allah'ın yeryüzündeki temsilcisi değil, önceki nesillerin yerine geçen ve yeryüzünü kullanan ölümlü bir insan demektir. Allah 2:30 ayetinde, yeryüzünde halihazırda insan türlerinin olduğunu ve onlardan birisini halife kılacağını ifade etmektedir. Halife kılacağı insan türünün Homo Sapiens olduğu anlaşılır.

2:30’ki 'Cailun' kelimesi yoktan yaratmak değil, var olanın durumunu değiştirmek demektir.

Meleklerin sözlerinden anlamaktayız ki yeryüzünde yaşayan insan türleri fesat çıkaran ve kan döken türlerdir. Bu insan türleri yeme, içme ve cinsel ilişki gibi hayvani yönleri olan fakat irade, vicdan, sevap ve günahı anlama yetisine sahip olmayan türlerdi.

Yüce Allah Homo Sapiens insan ırkına ilminden çok az koklatınca (Ruh’undan üfleyince) Homa Sapiens ırkı daha akıllı bir tür haline geldi. Diğer türlere halife oldu. İrade, vicdan, sevap ve günahı anlama yetisine sahip olması sağlandı.

En doğrusunu Allah bilir.