Yüce Allah 29:41 ayetinde şu şekilde buyurmuştur.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

3379|29|41|مَثَلُ ٱلَّذِينَ ٱتَّخَذُوا۟ مِن دُونِ ٱللَّهِ أَوْلِيَآءَ كَمَثَلِ ٱلْعَنكَبُوتِ ٱتَّخَذَتْ بَيْتًا وَإِنَّ أَوْهَنَ ٱلْبُيُوتِ لَبَيْتُ ٱلْعَنكَبُوتِ لَوْ كَانُوا۟ يَعْلَمُونَ

Meselu llezîne ttehazû min dûnillâhi evliyâe ke meseli l-ankebûti, ittehazet beyten ve inne evhene l-buyûti le beytu l-ankebûti, lev kânû ya’lemûn.

Allah'ın astından veliler (yakın koruyucu arkadaşlar) edinmiş kimselerin misali; bir ev edinmiş dişi örümcek misali gibidir; ve doğrusu evlerin en güçsüz-zayıf-hayal kırıklığına uğratanı, mutlak evidir dişi örümceğin; keşke olsalardı bilirler.

 

(ٱلْعَنكَبُوتِ) l-ankebuti kelimesi kökü (عنكب) örümcek anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 761 (of 1303)

(بَيْتًا) beyten kelimesi kökü (بيت) ev (house), bina-inşaat-yapı (building) Hans Wehr 4th ed., page 102 (of 1303) anlamındadır.

(أَوْهَنَ) evhene kelimesi kökü (وهن) zayıf (weak, feeble), güçsüz (lack of strength), hayal kırıklığına uğratmak (discourage), güven sarsan (unnerve), yavaş yavaş yıpratmak-tüketmek (wear down), hevesini kırmak (dishearten)

anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 1293 (of 1303)

Bu ayet Kuran’da asla çelişki olmadığına en büyük delillerden bir tanesidir. Ayette örümcek ve onun yaptığı-edindiği evi örnek olarak verilmiştir.

Arapçanın İngilizceye benzer bir özelliği vardır. Zamirlerde eril ve dişil ayrımı vardır.

Örnek vermek gerekirse;

Türkçede ‘o edinir’ denilir. Edinen kişinin dişi mi yoksa eril mi olduğu bilinmez.  Ama İngilizcede dişil için ‘she takes’, eril için ‘he takes’ kullanılır. Arapçada da aynı durum vardır.  ‘ttehazet’ kelimesi dişil bir zamirle kullanılmıştır.

Yani ev edinen örümcek dişidir.

Dişi örümceğin evi, inşaa ettiği yapı neresidir?

Dünya’da bunu bilmeyen yoktur sanırım. Dişi örümceğin evi örmüş olduğu ağdır.

Evi (ağ) hangi örümcek yapar?

Yapılan birçok çalışmanın sonucu göstermiştir ki dişi örümcekler ağ örerler. Bunu 2 amaç için yaparlar. 1. amaçları avlanmaktır. 2. amaçları ise erkek örümceklerin ağa gelmesini sağlamak ve çiftleşmektir.

Aşağıda dişi bir örümceğin yapmış olduğu ağ (ev) gösterilmiştir. 

disi orumcek evi ag en zayif gucsuz ev allahtan baska dost edinenlerin durumu

Erkek örümcekler ev (ağ) yapar mı?

Ağ yapmak çok ciddi enerji gerektirmektedir. Bu nedenle erkekler bu enerjilerini ağ yapmak yerine çiftleşmek için dişi aramaya harcarlar. Bazı örümcek tiplerinin daha tam erişkin olmamış (yavru) erkekleri kısa bir süre için ağ örebilir. Ama erkek örümcek yetişkin hale gelince ağ örmeyi bırakır.

Net olarak görmekteyiz ki ev (ağ) yapan örümcek dişidir.

Kuran’da erkek örümcek yerine dişi örümceğin zikredilmesi ve ağ ören örümceklerin dişi olması büyük bir mucizedir.

Dişi örümceğin evinin zayıf, güçsüz olması;

Ayette başka bir işaret ise dişi örümceğin yapmış olduğu-inşaa ettiği evin çok güçsüz olmasıdır. Gerçekten de rüzgâr, yağmur gibi hava şartları nedeni ile örümceğin ördüğü ağ zarar görür. Çok zayıf ve dayanaksızdır. Bazı örümcekler her gün bozulmuş ağın yerine başka bir ağ yapmak zorundadır. Hatta enerji koruması için bozulmuş olan ağı yiyerek yeni ağ için protein oluştururlar.

Dişi örümceğin evinin hayal kırıklığına neden olan bir yer olması;

Ayette ayrı bir mucize de söz konusudur.

(أَوْهَنَevhene kelimesinin hayal kırıklığına uğratmak (discourage), güven sarsan (unnerve), yavaş yavaş yıpratmak-tüketmek (wear down), hevesini kırmak (dishearten) anlamları düşünüldüğünde dişi örümceğin evinin hayal kırıklığına uğratıcı bir yer olduğu net bir şekilde görülür.

Hayal kırıklığına uğratan bu ev gerçekten bu sıfatı hak ediyor mu?

Kesinlikle!

Dünya üzerinde hiçbir ev yoktur ki dişi örümceğin evi kadar hayal kırıklığına uğratmasın.

Dişi örümcekler erkek örümceklere göre daha iridirler. Erkek örümcek dişi örümceğin evinde dişi ile çiftleştikten sonra dişi örümcek %80 oranında erkek örümceği yemektedir. Dişi örümcek daha iri ve çoğunlukla aç olduğu için erkek örümcekleri yerler.

Allah'tan başka veliler edinenlerin durumu aşağıda gösterilmiştir. Dişi örümceğin evinde ölen erkek örümcekler gibi olurlar. 

evlerin en hayal kirikligina ugratani disi orumcegi evidir allah tan baska veliler edinenlerin durumu disi orumcek erkek orumcegi yer

İşte büyük bir mucize. Allah’tan başka veliler edinen kimseler dişi örümceğin evinde gibidirler. Kesinlikle hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Onlar kendilerini güvende hissedeceklerdir. Allah’a yaklaştırıyor diye Allah’ın astlarından veliler edinecekler ve onlar ne diyor ise dinlerini o velilerine göre yaşayacaklardır. Ancak iş onların düşündüğü gibi değildir. Nasıl dişi örümcek erkek örümceği hayalı kırıklığına uğratmış ve erkek örümcek bu hatasını hayatı ile ödemiş ise Allah’ın astlarından veliler edinenler de mutlaka kayba uğrayacaklarıdır.

Aşağıdaki videoda dişi bir örümceğin bir sineği ve bir erkek örümceği yemesi gösterilmiştir.

Aşağıdaki videoda ise bir dişi örümcek erkek örümcek ile çiftleştikten sonra onu yiyor.

En doğrusunu Allah bilir.