Yüce Allah aşağıdaki 24:39 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Âyet No|Sure No|Âyet No|Âyet

Arapça okunuş

Meal

2828|24|39|وَٱلَّذِينَ كَفَرُوٓا۟ أَعْمَٰلُهُمْ كَسَرَابٍۭ بِقِيعَةٍ يَحْسَبُهُ ٱلظَّمْـَٔانُ مَآءً حَتَّىٰٓ إِذَا جَآءَهُۥ لَمْ يَجِدْهُ شَيْـًٔا وَوَجَدَ ٱللَّهَ عِندَهُۥ فَوَفَّىٰهُ حِسَابَهُۥ وَٱللَّهُ سَرِيعُ ٱلْحِسَابِ

Vellezîne keferû a’mâluhum ke serâbin bi kîatin yahsebuhuz zam’ânu mâe, hattâ izâ câehu lem yecidhu şey’en ve vecedallâhe indehu fe veffâhu hisâbeh, vallâhu serîul hısâb.

Ve kâfirlik eden (örten/gizleyen) kimseler; onların amelleri/yaptıkları düz bir arazide bir serap gibidir; düşünür onu susayan su; ta ki o vakit ulaştı ona bulmaz onu bir şey; ve buldu Allah'ı yanında; öyle ki tam yerine getirdi (Allah) ona hesabını; ve Allah hesabı çabuk olandır.

 

24. surenin adı Nur (Işık) suresidir. Nur kelimesi ışık-aydınlık demektir. Yüce Allah aynı surenin 24:35 ayetinde kendi nuruna-ışığına işaret ediyor. 24:35 ayetinde Yüce Allah’ın nuru bir alegori (‘allegory’) sanatı ile deniz fenerine benzetilmişti. Bu konu ile ilgili makaleyi çok detaylı olarak aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Allah’ın nurunun benzeri: Deniz feneri, Fresnel lensi, evrenin en parlak gökcismi olan kuasar, nur üstüne nur, mübarek-bereketli elektrik ve elektrik akımı

Yukarıdaki 24:39 ayetinde ise Yüce Allah bizlere bir serabı örnek veriyor. Adı NurIşık’ olan surede serap neden örnek verilmiş olabilir?

Bunun nedenini anlamak için serabın nasıl oluştuğunu anlamamız gereklidir. Serap ışık kırılmasına bağlı oluşan bir yanılsamadır. Ayette bildirildiği gibi genellikle düz yerlerde gerçekleşir. Yerin aşırı ısındığı ve üst katman havanın daha soğuk olduğu şartlarda gelişir. Gökyüzünden gelen ışık yerin üzerindeki sıcak havaya çarpar ve bu ışınlar kırılarak gözümüze ulaşır. Beynimiz bu yansımayı yerde gökyüzünün bir yansıması olarak görür. Yani mavi bir su gibi görür.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi serap gökyüzü ışığının kırılıp aslında olmayan bir yerdeymiş gibi görünmesidir. Işık kırılmasına bağlıdır. Fizik kurallarına göre oluşur. Herkes görebilir.

serap kuran nur suresi

Gerçek bir serap görüntüsü. Işığın kırılması nedeni ile su varmış gibi gözüküyor.

serap kuran nur suresi colde serap kuran

Seraba doğru ilerleyince ve oraya varınca doğaldır ki su ile ilgili hiçbir şey bulunamayacaktır. Serap aldatıcıdır, faydasızdır. Kâfirlik eden (örten/gizleyen) kimselerin de amelleri/yaptıkları serap gibidir. Hiçbir işe yaramayan, aldatıcı işlerdir. Nasıl ki bir serap gören ve su içmek için oraya giden susamış bir kişinin eli boş kalıyor, su var sandığı yerde bir şey bulamıyorsa kâfirlik eden (örten/gizleyen) kimselerin de ahirette elleri boş kalacaktır. Umduklarını bulamayacaklardır. Ancak Yüce Allah onların hesaplarını hızlıca görüp hak ettikleri şeyi verecektir.

Adı NurIşık’ olan surede Yüce Allah'ın kendi nurunu-ışığını bir deniz fenerine benzetmesinden sonra (24:35) ışık kırılması sonucu olan serabı örnek vermesi (24:39) çok çok anlamlıdır.

En doğrusunu Allah bilir.